Właściwości mentolu na włosy


Ważne znaczenie terapeutyczne w problemach wypadania włosów mają wyciągi i ekstrakty roślinne. Działają pozytywnie nie tylko na same włosy ale i na stan skóry głowy. Potwierdzone klinicznie działanie ma również mentol. Główny składnik mięty odgrywa kluczową rolę w terapiach trychologicznych.

Właściwości mentolu na włosy

Składnik olejku miętowego czy mięty pieprzowej znalazł zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, ale odgrywa również istotną rolę w kwestii kondycji skóry głowy. Mentol ma udowodnione w badaniach działanie przeciwzapalne, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w produktach do terapii atopowego zapalenia skóry głowy. Wykazuje on cechy przeciwgrzybicze i przeciwświądowe wykorzystywane w redukcji na przykład kolonii drożdżaków z grupy Malassesia odgrywające ważna rolę w powstawaniu łojotokowego zapalenia skóry.

Jego działanie trychologiczne stosuje się  głównie do terapii łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy z towarzyszącym świądem, hamowania wypadania włosów  lub stymulacji ich wzrostu. Mentol zaaplikowany na skórę głowy wowołuje tzw.  ,,uczucie mrowienia” oraz  wykazuje działanie mocno chłodzące bez istniejącej zmiany temperatury otoczenia. Tego typu odczucie wynika z podrażnienia nerwów czuciowych i wywołuje efekt miejscowego znieczulenia. Dzięki bardzo szerokiemu spektrum działania i swoim właściwościom chłodzącym  mentol jest główną substancją aktywną w produktach do włosów takich jak szampony, maski czy ampułki. Środki z mentolem szczególnie wskazane są osobom mającym problem z łuszczycą, łupieżem, a także atopowym zapaleniem skóry. Mentol wpływając na zakończenia nerwów czuciowych zmniejsza uczucie świądu skóry, a także dolegliwości bólowe. - wyjaśnia z Instytutu Trychologii.

Mentol ma bardzo szerokie zastosowanie jako składnik preparatów terapeutycznych. Wykazuje na przykład właściwości odświeżające lub delikatnie przeciwbólowe. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo wyraźnym, charakterystycznym i orzeźwiającym aromatem. Mentol znalazł kluczowe zastosowanie głównie w przemyśle kosmetycznym. Uzyskiwany z olejku mięty w procesach syntezy chemicznej i wymrażaniu występuje w dwóch postaciach jako krystaliczny proszek lub bezbarwny przypominający ,,igły” kryształ. Najbardziej rozpuszczalny jest w etanolu oraz olejach tłustych, natomiast nie rozpuszcza się w wodzie. Wyniki badań wykazały, że wpływa on pozytywnie na stan skóry głowy oraz wzmaga mikrocyrkulacje w kapilarach krwionośnych oplatających mieszki włosowe dając działanie hamowania wypadania włosów i stymulacje ich porostu. Działa również przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

Przeczytaj także: Włosy też można odchudzić.

Terapie trychologiczne mają za zadanie poprawę krążenia skóry głowy, która źle ukrwiona jest jednym z powodów nadmiernego wypadania włosów, zaraz obok chorób przewlekłych, rozregulowania hormonów czy silnego stresu. Jednym z dobrych sposób na poprawę mikrokrążenia jest zastosowanie preparatów zwierających substancje aktywne pochodzenia roślinnego takie jak mentol, które poprzez swoje naturalne właściwości pobudzają krążenie w skórze głowy i tym samym przyspieszają porost włosów.