Laktoferyna – sposób walki z trądzikiem


Trądzik to schorzenie, które może przysporzyć nam wiele kłopotu. Krępujące wypryski i owrzodzenia są problemem zarówno nastolatków, jak i ludzi dorosłych. Jest wiele sposobów walki z tą przypadłością. Farmaceutyki zapisane przez dermatologa, specjalistyczne medyczne kosmetyki czy domowej roboty maski i napary są doskonałą drogą ku zdrowej  skórze. Na liście leczniczych substancji warto zwrócić jednak uwagę na laktoferynę, czyli stosunkowo nowy składnik terapii leczenia trądziku.

Laktoferyna – sposób walki z trądzikiem

Czym jest laktoferyna?

Laktoferyna to inaczej wielofunkcyjne białko występujące między innymi w mleku krowim i ludzkim. Odkryta została w 1939 roku przez małżeństwo duńskich chemików Søren Peder Lauritz oraz Margrethe Høyrup. Do około połowy XX wieku laktoferyna określana była jako „czerwona frakcja”, dopiero w 1960 roku nadano jej nazwę, która funkcjonuje do dziś. Laktoferynę odnaleźć można również w płynach ustrojowych, takich jak ślina, łzy czy żółć. Co ciekawe udowodniono, że w siarze, czyli pierwszym mleku matki może znajdować się jej nawet 7 razy więcej niż w późniejszym okresie laktacji. Laktoferyna ma cały szereg zbawiennych właściwości dla naszego organizmu. Jest cennym źródłem żelaza, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Stosowana jest również w dolegliwościach  żołądka i jelit, a nawet wspiera leczenie niektórych nowotworów. Laktoferyna wykazuje działania ochronne w przypadku infekcji bakteryjnych oraz wzmacnia system obronny organizmu. Badania wykazały, że składnik ten może mieć niebagatelne znaczenie w leczeniu trądziku.

Laktoferyna w leczeniu trądziku

Badania opublikowane w 2010 roku przez The Nutrition journal wykazały, że laktoferyna ma pozytywny wpływ na zmiany zapalne wywołane trądzikiem. Eksperyment przeprowadzono na  ochotnikach w wieku od 18 do 30 lat z objawami łagodnego lub średnio nasilonego trądziku. Część uczestników spożywało przez dwanaście tygodni sfermentowane mleko z 200 mg laktoferyny. Reszta badanych konsumowała napój bez dodatku tego składniku. Co miesiąc przeprowadzano kontrolę zmian zachodzących u konkretnych uczestników badania. Pod koniec eksperymentu zauważono, że stan skóry osób, które piły mleko z laktoferyną znacznie się poprawił. Ilość zmian trądzikowych, zapalnych i wydzielanego sebum zmniejszyła się w stosunku do osób spożywających mleczne placebo. Laktoferyna, która posiada właściwości wiążące żelazo ograniczyła bakteriom „pole do popisu” i pozytywnie wpłynęła na kondycję cery pacjentów z trądzikiem.

W czym szukać laktoferyny?

Laktoferyna jest istotnym elementem diety człowieka, dlatego nie na próżno możemy szukać jej w produktach spożywczych. Białko to jest produktem w pełni bezpiecznym co potwierdzają między innymi Parlament Europejski czy Agencja Żywności i Leków. Najczęściej laktoferynę w produktach spożywczych pozyskuje się z mleka krowiego. Szacuje się, że w jednej szklance znajduje się 25-75 mg tego białka.  Laktoferyna stosowana jest do produkcji między innymi napojów mlecznych i jogurtów, ciastek, lodów, a nawet przetworzonych produktów zbożowych. Dzienna polecana dawka laktoferyny to 250–300 mg. Przemysł spożywczy nie jest jedynym, który w swoich produktach stosuje ten składnik.

Laktoferyna zawarta jest w mleczkach, balsamach, kremach i tonikach do pielęgnacji skóry. W przypadku zmian trądzikowych działa kojąco, wspomaga gojenie i chroni przed powstawaniem blizn i przebarwień. Kosmetyki z laktoferyną pozwalają zachować zdrową, naturalną cerę. Chronią także skórę przed niepożądanym działaniem stresu oksydacyjnego i jej szybkim starzeniem się. Składnik  ten wykorzystywany jest także w zabiegach profesjonalnych gabinetów kosmetycznych.

Przeczytaj także: Suplement diety z laktoferyną na trądzik.

Laktoferyna dostępna jest również jako suplement diety, który możemy nabycie bez recepty. Występuje w formie doustnych kropli, proszku do sporządzania zawiesiny oraz kapsułek twardych. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie dodatkowej terapii laktoferyną w przypadku leczenia trądziku należy skonsultować ze specjalistą dermatologiem, a wszelkie niepożądane reakcje natychmiastowo zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.


Przypisy

  1. Apteka Gemini, Laktoferyna – dlaczego jest cenna dla zdrowia?.
  2. Medonet, Laktoferyna - działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania.
  3. Naturomed, Colostrum w zaburzeniach funkcji skóry.
  4. Monika Skuza, Dietoterapia w trądziku.
  5. Sesderma, Plejotropowe działanie laktoferyny.
  6. Biotechnologia, Dieta bogata w laktoferynę skuteczna w walce z trądzikiem.