Jak powinna wyglądać dieta przedszkolaka?


dieta przedszkolakaWybierając przedszkole warto zwrócić uwagę nie tylko na ofertę zajęć, lokalizację czy dostępność języków obcych, lecz także na wyżywienie. To właśnie w przedszkolu maluch zjada większość swoich posiłków w ciągu dnia i to jakie produkty spożyje, przełoży się na jego zdrowie i rozwój. Doskonałym przykładem dobrze zbilansowanej i smacznej diety dla najmłodszych jest żywienie stosowane w Przedszkolu Włoskim Piccolo Leonardo.

 

Dieta w Piccolo Leonardo opiera się na aktualnych wskazaniach Instytutu Żywności i Żywienia, przede wszystkim Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży. Jej podstawę stanowią warzywa i owoce, z przewagą tych pierwszych. Kuchnia Piccolo Leonardo czerpie inspiracje z diety śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie1. Wszystkie posiłki przygotowywane są od podstaw – nie wykorzystuje się półproduktów czy np. kostek rosołowych. Zupy przygotowywane są na wywarze z warzyw, kisiel czy budyń robione są na bazie mąki ziemniaczanej bądź kaszy, a konfitury smażone z dostępnych świeżych owoców.

W diecie uwzględniono rekomendację ograniczania spożycia mięsa, dlatego pojawia się ono raz lub dwa razy w tygodniu na obiad. Dzieci jedzą także rybę oraz posiłki wegetariańskie – w większości gotowane i pieczone. Dania są urozmaicone i oparte na produktach sezonowych. Dodatkowo,
w trakcie zajęć z dziećmi, nauczyciele rozmawiają o żywieniu, dzięki czemu poznają upodobania dzieci w tym zakresie. Maluchy w Piccolo Leonardo zajadają się koktajlami owsiano-owocowymi, placuszkami twarogowymi, pastami z fasoli, groszku lub ciecierzycy, warzywnymi kotletami, a także włoskimi przysmakami – makaronami, risotto, panna cottą, frittatą czy bruschettą.

Staramy się unikać dodawania cukru. Jeśli chcemy, żeby coś było słodkie, najczęściej używamy owoców. Nie stosujemy również śmietany, aby uniknąć nadmiaru tłuszczu w diecie – zamiast niej sięgamy po jogurt naturalny, a gdy chcemy zagęścić zupę, po prostu miksujemy część warzyw. Naszym celem jest przyzwyczajenie dzieci do naturalnych smaków, aby w przyszłości preferowały kuchnię opartą na naturalnych składnikach, bez produktów przetworzonych – mówi Agata Holska, dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo.

Dzięki temu, że posiłki przygotowywane są na miejscu, przedszkole uwzględnia indywidualne wskazania w zakresie alergii czy nietolerancji pokarmowych u dzieci. Maluchy uczulone np. na jajka dostają na śniadanie tofucznicę z warzywami zamiast jajecznicy ze szczypiorkiem, dzieci, które mają problem z laktozą - kakao na mleku roślinnym zamiast krowim. Dania mięsne i rybne mają zawsze smaczną, wegetariańską alternatywę.

Przykładowe menu dzienne w Piccolo Leonardo:

  • Śniadanie: Granola na mleku / mleku roślinnym z orzechami i owocami.
  • Obiad, I danie: Zupa soczewicowa z ziemniakami, marchewką i pomidorami.
  • Obiad,  II danie: Ryba panierowana, pieczone warzywa z tymiankiem, sałata z pomidorami/ Sałatka z kaszy jaglanej z pomidorami, ziołami i pieczonymi warzywami.
  • Podwieczorek: Ciasto marchewkowe

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.