Męskie łysienie – jak się z tym zmierzyć?


Szacuje się, że problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy co trzeciego mężczyzny w wieku 25-45 lat, a po 50 tym roku życia nawet połowy męskiej populacji. Przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest wiele, często winowajcą są geny. Dla wielu panów łysienie to wstydliwa dolegliwość, dlatego coraz więcej z nich szuka pomocy u specjalisty i próbuje zatrzymać włosy na głowie.

Męskie łysienie – jak się z tym zmierzyć?

 

Panowie zaczynają zazwyczaj tracić włosy w części skroniowo – czołowej lub na czubku głowy, czasami proces łysienia występuje w obu tych rejonach jednocześnie. Jednak problem łysienia, jeśli nie jest uwarunkowany genetycznie, przy dzisiejszych możliwościach trychologii nie musi być walką skazaną na niepowodzenie. Istnieje kilka sposobów na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Najpierw jednak trzeba sobie zdawać sprawę z  istotnych kwestii, dotyczących cyklu życia włosów i możliwych przyczyn samego łysienia.

Dziennie wypada nam do około 100 włosów i jest to proces całkowicie normalny. Jeśli zauważymy, że wypada nam zdecydowanie więcej włosów to sygnał, że warto zgłosić się do specjalisty. Niestety wciąż zbyt mało panów korzysta z konsultacji trychologa, mimo że z badań wynika że nawet u 2/3 mężczyzn utrata włosów może mieć wpływ na ogólne samopoczucie. Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości. – mówi , trycholog.

Przeczytaj także: Łysienie u kobiet - jak sobie z nim radzić?

Nie tylko geny mogą być odpowiedzialne u mężczyzn za łysienie. Przerzedzenie włosów, ich wypadanie może być skutkiem urazów mechanicznych, oparzeń termicznych lub chemicznych, efektem przyjmowania niektórych leków. Częstym powodem wypadania włosów bywa również silny stres. Nie bez znaczenia pozostaje także nieprawidłowe odżywianie, czyli np. ubogoresztkowa dieta, nieposiadająca odpowiedniego poziomu żelaza, cynku, biotyny czy selenu, wpływających znacząco na kondycję włosów. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu.

W przypadku mężczyzn, wśród których jest  grupa intensywnie uprawiająca sport, warto także zdawać sobie sprawę, że nadmierne ćwiczenia siłowe mogą być przyczyną łysienia.

Podczas ćwiczeń wyrzucany jest głównie kortyzol i testosteron. Intensywność ćwiczeń powoduje dodatkowe dysproporcje hormonalne, co może przyczyniać się do utraty włosów. U mężczyzn nadmiernie ćwiczenia siłowe powodują wyrzut testosteronu, który zamienia się w DHT powodując miniaturyzację mieszków włosowych, a w przypadku panów, którzy są dodatkowo obciążeni genetycznie - łysienie jest niestety niemal pewne. – ostrzega Anna Mackojć, trycholog.

W tym przypadku należy w pierwszej kolejności ćwiczyć z rozwagą, po ćwiczeniach umyć włosy, gdyż nadprodukcja sebum również wpływa na nie negatywnie, ale także z umiarem i świadomie stosować suplementy na przyrost masy mięśniowej. Można wzmocnić włosy zabiegami trychologicznymi, obudowującymi mieszki włosowe, pobudzającymi ich stymulacje. Nierzadko z wysokim poziomem DHT w krwi, w parze idzie nadmierna praca gruczołów łojowych, a więc łojotok. Taki zabieg będzie miał w tym przypadku podwójną rolę – zadba o stan skóry głowy oczyszczając ją i nawilżając oraz działał będzie na mieszki włosowe, pobudzając je do produkcji nowych, zdrowych włosów.

Emocje związane z męskim łysieniem

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Trychologii aż co drugi Polak boi się utraty włosów. Wielu z panów jest zdania, że łysienie zmniejsza atrakcyjność fizyczną i wiąże się z utratą pewności siebie. U mężczyzn, którzy zauważają u siebie pierwsze oznaki łysienia, często pojawia się efekt poczucia bezradności i smutku.

Kiedy włosy stają się łamliwe, nadmiernie się przetłuszczają, wysuszają lub coraz więcej zostaje ich na szczotce to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzić, pojawia się łupież lub placki oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić kondycję naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i terapia. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Łysienie to niestety bardzo popularna przypadłość, która u wielu panów postępuje wraz z wiekiem. W przypadku męskiej części populacji najczęściej spotykamy typ androgenowy, zwany także łysieniem typu męskiego. Następuje wówczas drastyczne skrócenie fazy długości wzrostu włosa, a mieszki włosowe stają się słabo ukrwione i ulegają procesowi miniaturyzacji. Pierwsze objawy część mężczyzn zauważa już przed 20 tym rokiem życia, z czasem pogłębiają się one przyjmując różne schematy wypadania włosów. W efekcie wypadania linia włosów cofa się coraz bardziej, nierzadko prowadząc do całkowitej utraty włosów.

Obecnie istnieje kilka sposobów na zatrzymanie procesu nadmiernego wypadania włosów u panów. Można zastosowanie środki farmakologiczne głównie ograniczającą aktywność DHT, specjalistyczne preparaty trychologiczne, wzmacniające mieszek włosowy przez poprawienie jego odżywienia i ukrwienia oraz ograniczenie wydzielania łoju. Zawierają one często proteiny, keratynę, witaminę A, cynk czy miedź, czasami także aminokwas dostarczający siarkę.

Należy podkreślić, iż pierwszym krokiem każdej terapii jest odnalezienie przyczyny wypadania włosów. W dalszym etapie należy się skupić na stymulacji porostu nowych włosów, dlatego przy wyborze preparatu warto sprawdzić, czy zawiera on w swoim składzie substancje, które są naturalnym stymulatorem porostu włosa, czyli takie, które naturalnie występują w naszym organizmie i są odpowiedzialne za jego wzrost. – wyjaśnia Anna Mackojć trycholog.

Przeczytaj także: Po czym poznać, że włosy się starzeją?

W terapiach trychologicznych, spersonalizowanych do potrzeb danej osoby, borykającej się z wypadaniem włosów, wykorzystuje się różne zabiegi, jak na przykład mezoterapię skóry głowy, naświetlanie laserem LLLT czy ledoterapię skóry głowy. Kluczem do sukcesu w zastosowaniu terapii trychologicznej jest jej podjęcie, gdy proces nadmiernego wypadania włosów dopiero się rozpoczął. Biorąc pod uwagę obecne możliwości rozwoju trychologii i możliwość łączenia kilku sposobów leczenia łysienia, istnieją duże szanse, że proces wypadania włosów uda się w znacznym stopniu zahamować. Terapia trychologiczna wymaga czasu, ale może przynieść dobre i pozytywnie zaskakujące mężczyzn efekty.