Pilates z dzieckiem - ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie!


Powrót do formy po ciąży wcale nie musi oznaczać wielogodzinnych treningów na siłowni. Dzięki ćwiczeniom pilates wykonywanym z dzieckiem, każda mama może w prosty sposób zadbać o płaski brzuch. Przykładowy trening z maluchem w domowym zaciszu prezentuje ekspert marki „Mama i ja” - Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka fitness i specjalista ds. żywienia.

 

Dlaczego pilates?

Pilates to idealna forma aktywności dla kobiet po porodzie, gdyż dzięki niej wzmacniane zostają mięśnie, które zostały osłabione w trakcie trwania ciąży. Chodzi tutaj głównie o mięśnie dna miednicy, kręgosłupa oraz brzucha - tłumaczy ekspert marki „Mama i ja” trenerka fitness i specjalista ds. żywienia - Agnieszka Bajer-Ciszewska. Co więcej, dzięki regularnym treningom skóra staje się jędrna, sylwetka wyprostowana, a ciało dużo bardziej elastyczne. Ćwiczenia pilates nie zabierają dużo czasu, a z uwagi na ich łatwość można wykonywać je razem z dzieckiem. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek wysiłek fizyczny pamiętajmy, aby koniecznie skonsultować go z lekarzem – dodaje ekspert.

Pilates na płaski brzuch

Trening należy powtarzać regularnie od 3 do 4 razy w tygodniu. W trakcie jego trwania pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.  Idealnie sprawdzi się tutaj niskominalizowana woda dla mam i dzieci „Mama i ja”.

Ćwiczenie nr 1: „Przysiad w wypadzie” – wykonujemy 12 powtórzeń na   każdą nogę.

Pozycja wyjściowa: Stań w wypadzie przytrzymując dziecko w pasie obiema rękami.

Przysiad w wypadzie - pozycja wyjściowa

Ruch: Zejdź w dół (tak, jakbyś chciała uklęknąć) na wdechu, a następnie wróć do pozycji wyjściowej na wydechu. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha, utrzymaniu palców stóp w jednym kierunku oraz przedniego kolana w linii stopy.

Przysiad w wypadzie - ruch

Ćwiczenie nr 2 „Setka” – wykonujemy 50 powtórzeń na każdą rękę.

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięsnie brzucha. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem). Jedną ręką przytrzymaj dziecko, drugą wyprostuj na wysokości bioder.

Setka - pozycja wyjściowa

Ruch: Wyprostowanym ramieniem wykonuj ruchy do góry i na dół utrzymując stabilnie całe ciało. Maksymalnie napnij mięśnie brzucha. Po 5 pierwszych ruchach ramieniem wykonuj wdech, po 5 następnych wydech.

Setka - ruch

Ćwiczenie nr 3 „Rolowanie do połowy” -  wykonujemy 6 powtórzeń na każdą rękę.

Pozycja wyjściowa: Usiądź prosto z delikatnie ugiętymi nogami. Dziecko oprzyj na udach. Jedną rękę wysuń do przodu, drugą przytrzymuj dziecko.

Rolowanie do połowy - pozycja wyjściowa

Ruch: Podwiń miednicę, zroluj kręgosłup i w tej pozycji na wdechu zejdź do końca pośladków. Cały czas utrzymuj bardzo silne mięśnie brzucha. Wróć do pozycji wyjściowej na wydechu.

 

Ćwiczenie nr 4: „Akcent na jedną nogę” – wykonujemy 6 powtórzeń na każdą nogę.

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięsnie brzucha. Ręce leżą na macie. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem).

Akcent na jedną nogę - pozycja wyjściowa

Ruch: Opuść zgiętą nogę tak, abyś czubkami palców dotknęła maty i wróć do pozycji wyjściowej. Nogę opuść na wdechu, wydech wykonaj przy powrocie nogi na matę. Powtórz czynność drugą nogą, a następnie wykonuj całość naprzemiennie.

Akcent na jedną nogę - ruch

Ćwiczenie nr 5 „Akcent obiema nogami” – wykonujemy 12 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięśnie brzucha. Ręce leżą na macie. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem).

Akcent obiema nogami - pozycja wyjściowa

Ruch: Opuść obie zgięte nogi tak, abyś czubkami palców dotknęła maty i wróć do pozycji wyjściowej. Nogi opuszczaj na wdechu, wydech wykonuj przy powrocie nogi na matę.

Akcent obiema nogami - ruch

Ćwiczenie nr 6 „Criss-cross” - wykonujemy 6 powtórzeń na każde skrzyżowanie.

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięśnie brzucha. Ręce trzymamy za głową, łokcie na zewnątrz. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem).

Criss-cross - pozycja wyjściowa

Ruch: Wykonaj lekki skłon na wdechu tak, aby przeciwne żebra przyciągnięte zostały do kolana. Po 3 sekundach wróć do pozycji wyjściowej na wydechu. Powtórz czynność drugą stroną, a następnie wykonuj całość naprzemiennie.

Criss-cross - ruch

Ćwiczenie nr 7: „Deska” – wykonujemy 4 powtórzenia po 20 sekund.

Pozycja wyjściowa: Podeprzyj się na macie przedramionami oraz czubkami palców u stóp. Ruch: Utrzymuj tę pozycję przez kolejne 20 sekund, mocno napinając mięśnie brzucha, a następnie powtórz ćwiczenie jeszcze 3 razy.

Deska - pozycja wyjściowa

Ćwiczenie nr 8 „Deska bokiem” – wykonujemy po 2 powtórzenia po 20 sekund na każdą stronę.

Pozycja wyjściowa: Podeprzyj się bokiem na przedramieniu utrzymując całe ciało w jednej linii. Ruch: Utrzymuj tę pozycję przez kolejne 20 sekund mocno napinając mięśnie brzucha (tak, aby biodra nie opadały na dół), a następnie powtórz ćwiczenie zmieniając stronę.

Deska bokiem - pozycja wyjściowa

Ćwiczenie nr 9 „Rollowanie jak piłka” - wykonujemy 6 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: Usiądź na macie na guzach kulszowych. Unieś złączone stopy nad matą, rękoma obejmij uda od dołu.

Rollowanie jak piłka - pozycja wyjściowa

Ruch: Na wdechu, podwijając miednicę zejdź w dół na wysokość dolnej części łopatek, a następnie na wydechu, przy pomocy mięśni brzucha, wróć do pozycji wyjściowej.

Rollowanie jak piłka - ruch

 

Pilates z dzieckiem  –  ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie!

Pilates z dzieckiem  –  ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie!

Pilates dla mam – ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie! Cz. 2

Pilates dla mam  –  ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie! Cz. 2

Pilates dla mam – ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie! Cz. 3

dr Agnieszka Bajer-Ciszewska

dr Agnieszka Bajer - CiszewskaWłaścicielka „Ciszewska Pilates Studio”. Doświadczony szkoleniowiec AFP, prezenterka i wykładowca na warsztatach, konwencjach oraz szkoleniach fitness, uczestniczka i prowadząca programy telewizyjne poświęcone kondycji fizycznej. Absolwentka AWF we Wrocławiu, gdzie w katedrze Anatomii i Antropomotoryki napisała pracę doktorską. Ukończyła również studia podyplomowe Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na kierunku „Żywność, żywienie a zdrowie”. Dyplomowana instruktorka fitness z trzynastoletnim doświadczeniem, wyspecjalizowana w zajęciach pilates, body ball, schwinn cycling, nordic walking, a także tancerka posiadająca międzynarodową klasę „S”.
Więcej informacji o ekspercie na stronie www.pilatesbielany .pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Mama i ja” to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.  „Mama i ja” to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. „Mama i ja” posiada pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka.